SK EN DE
icon icon icon icon icon icon
218

 

Vyspovedali sme hypotekárnu špecialistku: Je možné získať 100%-nú hypotéku?

Väčšina ľudí, ktorá plánuje kúpiť nehnuteľnosť, musí v prvom rade vyriešiť svoje platobné možnosti, nakoľko nemá dostatočné množstvo vlastných financií. Hypotekárny úver je najčastejšou a dokonca i pomerne dostupnou voľbou.

Aké sú základné podmienky pre získanie hypotéky, aké šance majú manželia, ak je jeden z nich na materskej dovolenke, na čo všetko môžu byť použité prostriedky z hypotéky?

Na tieto i mnohé ďalšie otázky nám ochotne odpovedala špecialistka na hypotéky, Zlatica Schillerová z maklérskej spoločnosti Gepard.

Aké sú základné podmienky pre získanie hypotéky?

Základné podmienky, ktoré musí žiadateľ spĺňať sú : vek, príjem akceptovateľný bankou, mať dobrú platobnú disciplínu, pokiaľ má klient úverový produkt a mať nehnuteľnosť akceptovateľnú bankou.

Ako dlho musí byť človek zamestnaný, aby mal reálnu šancu získať hypotéku?

Závisí to od toho, či je žiadateľ zamestnaný na dobu určitú alebo neurčitú. Nemá význam žiadať o úver, pokiaľ je žiadateľ v skúšobnej alebo výpovednej lehote.

Aké sú najčastejšie dôvody pre zamietnutie hypotéky?

Nedostatočný príjem, negatívny záznam v úverovom registri, nevhodné zabezpečenie, interné kritéria banky.

Je možné získať hypotéku vo výške 100% založenej nehnuteľnosti?

Stále je možné získať hypotéku 100%. Vzhľadom na legislatívne obmedzenia si banky viac vyberajú klientov, ktorým sú schvália takúto hypotéku a nehnuteľnosti, na ktoré banka poskytne 100% financovanie. Väčšinou sa takéto úvery poskytujú na byty v hlavnom meste a krajských mestách. Je to však na individuálnom posúdení.

Aké sú šance pre získanie hypotéky, ak ide o manželov, pričom jeden z páru je na materskej dovolenke?

Také isté ako pri každom žiadateľovi. Je to na individuálnom posúdení. Záleží, aký vysoký príjem má druhý partner, aké sú výdavky žiadateľov.

Majú i starší ľudia možnosť získať hypotéku? Povedzme 50-roční a viac?

Aj starší ľudia majú možnosť získať hypotéku. Väčšina bánk má pravidlá nastavené tak, aby bola hypotéka splatená pred dovŕšením 65 roku života. Sú banky, ktoré poskytujú za určitých okolností splatnosť do 70 roku. Je to vždy na individuálnom posúdení celej žiadosti.

Čo nasleduje, ak je klient dočasne neschopný splácať hypotéku?

Je vždy dobré začať s bankou komunikovať ešte predtým, ako sa klient dostane aktuálne do omeškania so splácaní. Je možné banku požiadať o odklad splátok. Je potrebné aby všetka komunikácia bola v písomnej forme.

Na čo všetko je možné použiť prostriedky z hypotéky?

Prostriedky je možné použiť na splatenie skôr poskytnutého úveru vrátane spotrebných úverov, kreditných kariet, ďalej na kúpu nehnuteľnosti, na rekonštrukciu, na výstavbu alebo dostavbu, na vysporiadanie vlastníckych podielov. Takisto existuje tzv. americká hypotéka alebo bezúčelová, kde klient založí v prospech banky nehnuteľnosť a nemusí dokladovať, na čo použil prostriedky.

Viete už po prvom stretnutí s klientom odhadnúť, aké sú jeho šance na získanie hypotéky?

Na prvom stretnutí sa nie vždy dajú odhadnúť šance. Prvé stretnutie je na to, aby sme spoznali klienta, zistili jeho predstavy a potreby a následne na základe ním poskytnutých údajov mu vypracovali ponuky z bánk, ktoré s ním preberieme na ďalšom stretnutí. Hypotéka nie je nárokovateľná, ak aj klient splní všetky požiadavky, je to rozhodnutie banky komu a za akých podmienok úver poskytne.

Akú fixáciu klientom odporúčate?

Väčšina klientov sa rozhoduje medzi fixáciou na 3 a 5 rokov. Sú klienti, ktorí majú záujem aj o dlhšie fixácie, je ich však menej. Pri dlhšej fixácii je spravidla aj vyššia úroková sadzba.

Gepard má dobré meno na trhu, máte v bankách aj isté výhody? Spolupracujete so všetkými bankami?

Sme maklérska spoločnosť, ktorá sa špecializuje na finančné poradenstvo a kompletné spracovávanie úverových produktov. Poskytujeme profesionálny servis bez poplatkov a šetríme čas, energiu a peniaze našich klientov. Klient nemusí obchádzať všetky banky, na jednom mieste získa prehľad o momentálnej ponuke hypoték na trhu. Spolupracujeme so všetkými bankami i stavebnými sporiteľňami. Pre našich klientov sa vždy snažíme získať najvýhodnejšie ponuky na trhu.

Čo je to hypotéka pre mladých?

Hypotéka pre mladých má zvýhodnenú úrokovú sadzbu na dobu maximálne 5 rokov, pričom žiadateľ musí spĺňať podmienky stanovené zákonom - vek a výška  hrubého príjmu. Zvýhodnená môže byť hypotéka maximálne do výšky 50.000 € a zároveň maximálne do 70 % z hodnoty nehnuteľnosti.

Banky ponúkajú na získanie finančných prostriedkov i spotrebné úvery. Tie vraj klient riadne preplatí. Je to tak?

Spotrebné úvery nie sú zabezpečené, z tohto dôvodu sú pre banky rizikovejšie, úroková sadzba je vyššia a teda klient zaplatí banke viac. Okrem toho je kratšia aj maximálna doba splatnosti, ktorá je stanovená zákonom. Aj tu sa úrokové sadzby v poslednom období znižujú.

 

Vypočítajte si cenu vášho bytu: Za pár sekúnd a zadarmo

Pri predaji bytu je úplne najdôležitejšia správne nastavená cena. Aby to nebolo zbytočne málo, ale ani prehnane veľa. Ako sa ale k tejto sume dopátrate? Prv, než oslovíte odborníka, máme pre vás jednu malú pomôcku!

Čítajte viac: Orientačnú cenu vášho bytu zistíte už za pár sekúnd

 

zdroj foto: mortgagebrokerbc.com

 

Pridaj svoju nehnuteľnosť
Chcem predať Chcem kúpiť
Naposledy zobrazené nehnuteľnosti
Zatiaľ ste neprezerali žiadnu nehnuteľnosť