SK EN DE
icon icon icon icon icon icon
213

Veľký pozor! V platnosti je nový zákon o úveroch, čo sa mení?

Od 21. marca 2016 je v platnosti nový zákon o úveroch na bývanie. Čo sa zmenilo, priniesol zákon iba výhody, či tam nájdete aj negatíva? Všetko sa dozviete v našom blogu.
 
Nový zákon o úveroch na bývanie priniesol hneď niekoľko zmien. Prejdime si ich postupne.
 
Nižší poplatok za predčasné splatenie úveru
 
Ak chcete predčasne splatiť svoj úver, nemusíte sa už obávať obrovských poplatkov, ktoré vám banka vyúčtuje. Podľa nového zákone nesmie tato sadzbe prekročiť jedno percento z poskytnutého úveru. Nemusí to však automaticky znamenať výhodu.
 
Banky sa na to dívajú skepticky. Ak klienti začnú vo veľkom predčasne splácať úvery, môže sa stať napríklad to, že banky opäť zavedú poplatky, ktoré mali doteraz bezplatné.
 
Bezdôvodné odstúpenie od zmluvy
 
Zákon upravuje právo spotrebiteľa na odstúpenie od zmluvy o úvere do 14 kalendárnych dní bez udania dôvodu. Toto síce už doposiaľ fungovalo vo viacerých bankách, teraz je to pravidlom už vo všetkých.
 
Zároveň zákon ustanovuje podmienky pri poskytovaní úverov na bývanie, informácie a postupy pre uzatvorením zmluvy, spôsob výpočtu nákladov spotrebiteľa, ktoré sú spojené s poskytnutím úveru na bývanie. 
 
Zamietli vám úver? Dozviete sa, prečo!
 
Oznámenie dôvodu zamietnutia úveru  je veľkým plusom ako pre žiadateľa o úver, tak i jeho finančného poradcu. Keď vedia, prečo banka zamietla žiadosť o úver, vedia ľahšie nájsť nové riešenie. Mnohokrát sa totiž stane, že vám banka žiadosť zamietne, vy však stále máte šancu úver získať. 
 
Zákon stanovuje i podmienky posúdenia bonity žiadateľa o úver. Banka nesmie posudzovať schopnosť žiadateľa splácať úver iba na základe toho, že hodnota nehnuteľnosti presahuje výšku úveru.
 
Zákon o úveroch prináša aj ďalšie menšie zmeny, my sme vám predostreli tie najdôležitejšie.  
 
Šetrite si
 
Nezabúdajte i na ďalšiu dôležitú skutočnosť a to je dostatočný objem vlastných finančných prostriedkov. Národná banka Slovenska už od minulého roka obmedzila podiel tzv. 100 percentných hypoték. 
 
Pomer hypoték s vysokým LTV - pomer výšky úveru k hodnote nehnuteľnosti - sa bude totižto ešte viac znižovať. Očakáva sa, že žiadateľ o hypotekárny úver by mal mať našetrených viac finančných prostriedkov, ako to bolo potrebné doposiaľ.
 
Má to však aj mnohé plusy. Pri úveroch s nižším LTV má klient šancu získať lepšiu úrokovú sadzbu, má nižšie splátky, alebo splatí úver za kratšie časové obdobie. 

Myslíte si, že nepotrebujete pomoc pri kúpe nehnuteľnosti?

Realitný maklér je pojem, ktorý pozná už takmer každý. Pre väčšinu ľudí je to osoba, ktorá sprostredkúva predaj či prenájom bytu a zabezpečuje, aby mal obchod šťastný koniec. Už ste však počuli o agentovi kupujúceho, resp. realitnom maklérovi kupujúceho? Ak zvažujete kúpu nehnuteľnosti, určite čítajte ďalej.

Čítajte viac: Agent kupujúceho vám ušetrí čas i peniaze!

 
 
zdroj fotky: mortgagelendersloans.com
Pridaj svoju nehnuteľnosť
Chcem predať Chcem kúpiť
Naposledy zobrazené nehnuteľnosti
Zatiaľ ste neprezerali žiadnu nehnuteľnosť