SK EN DE
icon icon icon icon icon icon
217

 

Unikátne fotografie z výstavby Prístavného mosta
 

Najdlhší dvojposchodový diaľnično-železničný most na Slovensku, známy ako Prístavný most, či pre starších Most hrdinov Dukly, plní svoju funkciu už celé desaťročia. Ide o obdivuhodnú stavbu na svoju dobu, ktorá Bratislave poskytla úplne nové možnosti.
 

O výstavbe nového bratislavského mosta rozhodli v polovici 70. rokov. Išlo v poradí o tretí most v hlavnom meste porad rieku Dunaj. Starý most a most SNP už naplno využívali, boli však natoľko vyťažené, že ďalší most bol nevyhnutnosťou. 
 

Prístavný most stavali pomerne dlho (1977 - 1985), ale už dva roky pred finálnym dokončením ho sprístupnili aspoň pre železničnú dopravu. Hoci sa oficiálne volal Most hrdinov Dukly, v tom čase mu hovorili aj Železničný most. Výrazne odbremenil hustú dopravu v hlavnom meste a odľahčil najmä premávku cez Starý most.
 

Odborníci pôvodne predpokladali, že ho denne využije cca 50-tisíc dopravných prostriedkov, rokmi sa toto číslo riadne navýšilo. V súčasnosti môžeme hovoriť o čísle vyše 120-tisíc. I napriek viac ako dvojnásobnému náporu je stále vo vyhovujúcom stave. Pravdaže, pravidelne ho kontrolujú a opravujú.
 

Pozrite si zábery z výstavby:
 

 

Osobné vlaky sú minulosťou
 

Most dosahuje dĺžku takmer šesťsto metrov, okrem osobnej a nákladnej dopravy slúži i pre chodcov, bežcov, cyklistov, nachádzajú sa na ňom vodovodné i plynové vedenia.
 

Železničnú trať spočiatku využívali osobné i nákladné vlaky, v súčasnosti tam jazdia už iba tie nákladné.
 

Impozantná stavba je vlastne komplex na seba nadväzujúcich mostov. Dunaj premosťuje spriahnutá oceľovo-betónová konštrukcia, tzv. hlavný mostný objekt. Na ňu nadväzujú betónové estakády ku križovatkám na Bajkalskej a na Dolnozemskej ulici.
 

Prístavný most je známy i pravidelnými dopravnými zápchami, nakoľko ho plne využívajú i "cezpoľní". 

 

 

 

Pozrite sa, ako sa menili svetové metropoly v priebehu rokov

Ak cestujete po svete a navštevujete pulzujúce svetové metropoly, isto ste sa príliš nezamysleli nad tým, ako tie mestá vyzerali pár rokov dozadu. My vám niektoré z nich ukážeme. Čítajte TU!

 

Zdroj foto: wikipedia, vlaky.net - marián šimo, archív MDC, asb.sk

 

Pridaj svoju nehnuteľnosť
Chcem predať Chcem kúpiť
Naposledy zobrazené nehnuteľnosti
Zatiaľ ste neprezerali žiadnu nehnuteľnosť