SK EN DE
icon icon icon icon icon icon
217

Provízia pre realitnú kanceláriu: Ako to reálne funguje, zaslúži si ju vôbec?

Čo všetko zahŕňa provízia realitného makléra a je skutočne taká vysoká, ako si mnohí myslia? Čo musia maklér a kancelária urobiť, aby ju vôbec získali?

Veľa ľudí si myslí, že realitní makléri nevedia, čo majú pýtať. Teda, čo sa provízie týka. Že sú drahí, berú peniaze za nič, nezaslúžia si svoju odmenu, že by si vlastne mali vystačiť s pozvaním na kávu. A byť neskonale vďační!
 

Prečo sa výška odmeny líši

Na Slovensku nie je dané, akú províziu môžu realitné kancelárie za svoje služby žiadať. Preto sa ich výška líši, každá kancelária si nastavuje odmenu sama. Niektoré majú pevne stanovenú sumu, iné určujú províziu ako percentuálny podiel z predajnej sumy, iné majú kombinovaný odmeňovací systém, atď, atď.

Kancelária, ktorá si vedomá svojich kvalít a kvalít svojich maklérov, sa nehanbí vypýtať si vyššiu províziu, ako je povedzme „štandard“. A nemá dôvod sa hanbiť!
 

Vždy dobre naladený

Práca realitného makléra je mimoriadne časovo i psychicky náročná, funguje v podstate nonstop,  nepozná víkendy, nepozná sviatky, telefón si nevypína. Je k dispozícii svojim klientom, kedykoľvek ho potrebujú. Očakáva sa od neho, že bude stále usmiaty, dobre naladený a pripravený dobehnúť aj v nedeľu večer či na Vianoce.  A povedzme si narovinu ešte jednu dôležitú vec. Nie s každým klientom je to prechádzka ružovou záhradou. Niekedy máte chuť...  Ale profesionálny maklér je zdvorilý za každých okolností.
 

Ako to celé prebieha?

Akonáhle zveríte predaj svojej nehnuteľnosti realitnej kancelárii, zapne maklér vrtuľu a ide na to. Byt/dom treba riadne obzrieť, nafotiť, ak chýba pôdorys, zakresliť ho. Následne realitná kancelária nehnuteľnosť inzeruje na desiatkach realitných portáloch, nastavia sa priority, teda inzerovanie na top priečkach, využívajú sa ďalšie inzertné kanály. A to všetko niečo stojí. A to všetko platí kancelária.

Maklér volá desiatkam klientov, absolvuje početné obhliadky, vybavuje, zariaďuje, zisťuje. To všetko ho stojí čas, energiu a pravdaže peniaze. Peniaze, ktoré ešte ani nezarobil. A možno ani nezarobí.

Keď je maklér úspešný a nájde vhodného kupujúceho, nesadne si do kresla a nevyloží nohy na stôl. Zariaďuje všetko potrebné v banke, na bytovom družstve, na katastri, zabezpečí zmluvné dokumenty, odovzdanie bytu, pomôže pri prepise energií. Maklér teda musí mať i vedomosti a znalosti, čo, kedy, kde, ako.
 

Týždne práce zadarmo

Pri niektorých nehnuteľnostiach má maklér šťastie a predá ich raz dva. Iné predáva celé týždne či mesiace a netuší, či vôbec niečo zarobí. A sú i také /a je ich veľa/, ktoré nepredá nikdy, hoci sa na tom riadne namakal.

Dalo by sa teda povedať, že maklér kráča po tenkom lane a jeho práca nie je med lízať. Táto práca ho musí baviť, musí mať rád ľudí i nehnuteľnosti, treba sa obrniť trpezlivosťou a lenivosť musí ísť bokom. Veď si to vyskúšajte, u nás máte dvere otvorené! Radi vás zaučíme a privítame v našom tíme.
 

Rada na záver

Na záver vám prezradíme, akú základnú chybu robia mnohí predávajúci, keď sa rozhodnú ponúknuť svoju nehnuteľnosť cez realitnú kanceláriu, ale nevedia sa rozhodnúť, služby ktorej využijú. Častokrát je ich prvá a zároveň i rozhodujúca otázka – „Koľko beriete?“ alebo „Akú províziu si účtujete?“ Nepýtajú sa, aké služby kancelária ponúka, mnohí si ani nedajú vysvetliť, čo všetko pre nich vie maklér urobiť. Zaujíma ich jedine to, aby našli kanceláriu, ktorá si pýta čo najmenej. A riešia to cez telefón.

Veľká chyba! Nie je maklér ako maklér. Dohodnite si osobné stretnutie a pýtajte sa. Pýtajte sa, čo pre vás maklér urobí, dajte aj na osobný dojem, nájdite si tých pár minút na stretnutie. Ide predsa o vaše peniaze a o bezstarostný priebeh predaja. A na to potrebujete profesionála.
 

Čo ponúka ARTHUR?

Realitná kancelária ARTHUR Real Estate Company ponúka nadštandardný balík služieb. Inzerovanie na realitných portáloch, topovanie nehnuteľností, inzercia v médiách, inzercia v centre mesta, využívanie sociálnych médií, pravidelné zasielanie ponuky celej databáze klientov i firmám, čo sú tisíce živých kontaktov. Aktívne sa zúčastňujeme na športových, hudobných a ďalších spoločenských podujatiach, kde prezentujeme ako kanceláriu, tak i portfólio nehnuteľností. Využívame služby renomovanej právnej kancelárie, skupiny hypotekárnych špecialistov, overených súdnych znalcov. 

 

Londýn, New York, Tokio. Pozrite sa, ako sa menili svetové metropoly v priebehu rokov

Ak cestujete po svete a navštevujete pulzujúce svetové metropoly, isto ste sa príliš nezamysleli nad tým, ako tie mestá vyzerali pár rokov dozadu. My vám niektoré z nich ukážeme.

Čítajte viac: Pozrite sa, ako menili svetové metropoly v priebehu rokov

 

Zdroj foto: http://whichrealestateagent.com.au

 

Pridaj svoju nehnuteľnosť
Chcem predať Chcem kúpiť
Naposledy zobrazené nehnuteľnosti
Zatiaľ ste neprezerali žiadnu nehnuteľnosť