SK EN DE
icon icon icon icon icon icon
214

5 rád, ako zvládnuť zimu v byte, ako kúriť a vetrať

Leto je nenávratne preč a chladno nie je iba vonku, ale aj v našich domácnostiach. Ako zvládnuť blížiace sa obdobie bez toho, aby ste drkotali zubami či nemuseli hlbšie siahať do peňaženky?

 

Skontrolujte možné úniky tepla

Zbytočne budete peckovať radiátory či prikladať do krbu, keď vám zle tesnia okná či dvere. Skontrolujte, či vám neprefukujú. Pomôže okenné tesnenie či vyšší prah ku dverám. Ale pozor, ak máte staré okná, bolo by dobré zvážiť ich výmenu. Udržať teplo vám pomôžu aj zatiahnuté záclony a závesy, ideálne vonkajšie žalúzie.

 

Nastavte správne kúrenie a hlavne ho nevypínajte

Zapínať kúrenie na maximum, či ho vypnúť pri odchode z domu, to sú dve základné chyby! Izbová teplota by mala mať stabilných 21 až 24 stupňov, vyššie hodnoty nie sú prospešné pre váš organizmus. V noci či pri odchode z domácnosti teplotu znížte, určite však kúrenie nevypínajte. Opätovné vyhriatie vás vyjde podstatne drahšie. A predsa je príjemnejšie vrátiť sa do trošku vyhriatého bytu ako do chladničky.

 

Vetrajte krátko, ale nech to stojí za to

Teplúčko je fajn, ale vetrať treba. Nechcete mať predsa zatuchnutý byt či sa trápiť bolesťami hlavy. Keď sa teda rozhodnete vyvetrať, pootvárajte všetky okná dokorán, pokojne na päť minút vybehnite do pivnice či pozrieť do schránky a potom opäť všetko zavrite. Na vetračky v zime zabudnite. Na ich účinok budete potrebovať veľa času a prídete o veľa tepla.

 

Radiátory nezahádžte uterákmi

Dbajte na to, aby na radiátoroch neboli žiadne veci. Síce vďaka tomu rýchlejšie usušíte uterák či mokré rifle, ale teplo sa k vám dostane pomalšie. Jasné, stane sa, že prídete domov celí zamočení, tak rýchlo nahádžete rukavice, topánky, čiapku na radiátor. Radšej ale využite ten, ktorý je v miestnosti, kde aktuálne teplo až tak nepotrebujete.

 

Pomôže aj sveter či teplejšie ponožky

Ste zvyknutí behať doma ľahko oblečení a bosí? Iste, je to veľmi príjemné a pohodlné. Ale zase nezaškodí dať si teplé ponožky a sveter. Príjemne vás zahrejú a keď sú z fajného materiálu, napokon ich budete vyhľadávať vždy po príchode domov.

Pridaj svoju nehnuteľnosť
Chcem predať Chcem kúpiť
Naposledy zobrazené nehnuteľnosti
Zatiaľ ste neprezerali žiadnu nehnuteľnosť