SK EN DE
icon icon icon icon icon icon
217

Radiátor a povinné merače

Merače tepla tento rok už povinne! Aké sú ich plusy a kto to zaplatí?

O čom sa už dva roky iba hovorí, bude tento rok realitou. Obyvatelia bytoviek majú povinnosť nainštalovať si merače alebo pomerové rozdeľovače tepla, ak ich ešte nemajú. Musia tak urobiť najneskôr do 31.12.2016. Cieľom je, aby každá domácnosť platila iba toľko, koľko reálne spotrebuje.

Cieľom povinnej inštalácie meračov je snaha o úspory. Má sa tým docieliť, aby domácnosti, ktoré nadmerne kúria, začali šetriť.

Kúria rôzne, platia rovnako

Mnohé bytovky totiž doposiaľ fungujú tak, že sa teplo rozpočítava na metre štvorcové. A tí, ktorí nekúria, či kúria menej, platia aj za svojich susedov. Vzniká tu veľká nespravodlivosť, kedy jeden sused platí rovnako ako druhý, hoci nekúria rovnako.

Je pravdaže jasné, že inštalácia meračov nezníži cenu za teplo. Ide skôr o psychologický ťah. Keď majú ľudia merače tepla, automaticky sa správajú zodpovednejšie. Kúria iba toľko, koľko naozaj potrebujú, nevetrajú pri zapnutých radiátoroch a sledujú si svoju spotrebu.

Pohodlná kontrola spotreby

Meracie systémy si vyberú a odhlasujú samotní vlastníci bytov. Zákon neprikazuje konkrétne prístroje.

Odborníci odporúčajú digitálnu alebo rádiovú technológiu. Ich najväčšou výhodou je, že dokážu merať spotrebu v krátkom časovom intervale.

Samotný spotrebiteľ následne dostáva informáciu o svojej spotrebe napríklad raz mesačne, sám teda vie vyhodnotiť, ako daný mesiac hospodáril a ako sa má chovať v budúcnosti. Sledovať spotrebu je možné i každý deň priamo na príslušnej webovej stránke.

Ďalším plusom je to, že odpadá fyzická prítomnosť pracovníka pri odpise stavu merača. Všetko sa robí na diaľku.

Kto to zaplatí?

Náklady na inštaláciu sú hradené z bytového fondu, ak tam nie je dostatok finančných prostriedkov, musia si ich doplatiť majitelia bytov. Štát tieto náklady nepokrýva.

Niektorí dodávatelia tepla poskytnú túto službu v prvom kroku „bezplatne“. V praxi to znamená, že si pri inštalácii neúčtujú nič, náklady na inštaláciu však rozpočítajú na dlhšie časové obdobie a zväčša sa tento poplatok uhradí z toho, čo majitelia bytov ušetria na kúrení. Ak sa teda naučíte kúriť menej, v podstate vás to nebude stáť ani euro.

A predsa je tu výnimka!

Povinnosti mať merače sa predsa len niekto vyhne. Výnimkou sú budovy, ktorú majú podlahovú plochu nižšiu ako 500 metrov štvorcových. V praxi ide o bytovky, kde sa nachádza odhadom desať bytov a menej. Náklady na inštaláciu by boli zbytočne vysoké a samotný efekt úspory by v tomto prípade stratil svoj význam.

Na druhej strane, merače si musia nainštalovať aj tí spotrebitelia, ktorí majú vlastnú kotoľňu.

zdroj fotky: periodliving.co.uk

 
Pridaj svoju nehnuteľnosť
Chcem predať Chcem kúpiť
Naposledy zobrazené nehnuteľnosti
Zatiaľ ste neprezerali žiadnu nehnuteľnosť