SK EN DE
icon icon icon icon icon icon
217

Legendárny Carlton: Poznáte príbeh o slávnom hoteli, ktorý zviditeľnil Bratislavu na mape Európy?

Bratislavský klenot, hotelová legenda, historická stavba. O hoteli Carlton možno rozprávať v superlatívoch. Je spojený so slávnymi menami, opradený legendami a dôležitou súčasťou dávnej bratislavskej histórie.

Ako v minulosti, i dnes patrí medzi dominanty hlavného mesta. Bezpochyby najkrajší hotel Bratislavy nachádzajúci sa v historickom jadre na Hviezdoslavovom námestí.

História hotela siaha až do neuveriteľného 13. storočia. Vtedy ešte nemal Carlton súčasnú podobu, ale už dávna minulosť postupne formovala jeho dnešnú tvár. V tom období stál na jeho mieste hostinec U Labute a od roku 1760 pribudol v susedstve i hostinec U troch zelených stromov. Niesli sa o ňom chýry po celom kraji.  V rokoch  1844 až 1846 prebiehala rekonštrukcia, po ktorej sa hostinec U troch zelených stromov zmenil na moderný trojposchodový hotel U zeleného stromu. Hotel prebral známy obchodník s vínom Jakub Palugyay.

Od roku 1860 mal hotel hneď v susedstve silnú konkurenciu, hotel National založený rodinou Spenederovcov, ktorý ponúkal 27 hosťovských izieb. Nákladná a precízna rekonštrukcia premenila National na pompéznu budovu, súčasťou bola známa hotelová kaviareň Savoy.

V roku 1908 sa začala črtať tvár dnešného Carltonu. Hotel National, hotel U zeleného stromu i vedľajší Gervayov dom postupne odkúpil vychýrený hoteliersky svetobežník Henrich Prüger a všetky tri objekty nechal kompletne prestavať.

V júni 1913 otvorili hotelový komplex Savoy-Carlton. Hotel bol luxusný a doslova nadčasový. Mal vlastnú elektráreň, chladiace a mraziace stroje, hotelové garáže. Poskytoval služby na tej najvyššej úrovni a získal významné meno i postavenie v Európe.


Rok 1970

V 60. rokoch, po znárodnení, začal hotel chátrať a hrozilo, že zanikne. Pre zlý technický stav sa tak napokon i stalo a koncom júna 1992 hotel zavreli. Slávnostného otvorenia sa verejnosť dočkala až v roku 2001, hotel už niesol názov Radisson SAS Carlton Hotel. V roku 2004 získala hotelový komplex skupina amerických investorov vedená Ericom Assimakopoulosom.
 

Hotel plný príbehov

Príbehy, spojené so slávnym hotelom, by zaplnili i niekoľko kníh. Izbu tu mala i Mária Terézia, či spisovateľ Jules Verne. Majiteľ Henrich Prüger bol nielen boháč a hotelový génius, ktorý sa podpísal pod významné práce v oblasti hotelierstva po celom svete. Známy je i smutný fakt, že sa Henrich v hoteli Carlton napokon i obesil. Príčina nie je s určitosťou dodnes známa, najčastejšie sa spomínala ekonomická kríza.

Viete, ako vznikol názov Carlton? Pomenovanie dostal po bývalých majiteľoch Karla Palugyaya (Carl) a jeho manželke Antónie (Ton-ka). A poznáte bratislavské kino Mladosť na Hviezdoslavovom námestí? I toto kino sa „zrodilo“ v hoteli Carlton. Fungovalo od roku 1905 pod názvom Elektro Bioskop. Bolo neuveriteľne populárne a navštevované. V roku 1913 sa presťahovalo do novej budovy, kde sídli dodnes.


 

V rukách slovenských investorov

V júli 2016 zmenil hotel majiteľov a je opäť v rukách slovenských investorov.  Novými majiteľmi sa stali partneri súčasne najúspešnejšej slovenskej globálnej firmy Eset  Rudolf Hrubý a Maroš Grund ako aj Erik Mikurčík, majiteľ ARTHUR real estate group.

Čím ich Carlton oslovil a aké s ním majú plány, na to sme sa pýtali Erika Mikurčíka.

V čom vás oslovuje hotel Carlton, prečo ste sa rozhodli ho kúpiť?

Hotel je jedným z najprestížnejších realitných aktív strednej Európy. Svojou históriou a polohou sa zaraďuje do tzv. trophy asset.

Aké sú vaše zámery s hotelom?  Spomínate prepojenie so Slovenskou národnou galériou ako aj prilákanie obyvateľov do centra.

Carlton je významný mestotvorný prvok. Našim cieľom je zlepšiť fungovanie mesta. Carlton je bratislavský klenot. A našim cieľom je, aby našim pričinením dobre fungoval a dobre reprezentoval hlavné mesto Slovenska. Je naplánovaná i dostavba administratívnej budovy Mostová 4 a vylepšenie hotela a jeho spoločných častí. Komplexu chýba fitness centrum, sp, prepojenie s galériou, resp. s mestom. Chceme zapojiť ľudí z kultúrneho a spoločenského života do diania v hoteli i pred hotelom. Nech sú u nás vítaní nielen zahraniční hostia, ale i herci, umelci, rodiny s deťmi, športovci, vedci.

zľava: Maroš Grund, Erik Mikurčík, Eric Assimakopoulos, Rudolf Hrubý

Prečo došlo práve k spojeniu partnerov z firmy ESET?

Využitie jedinečnej realitnej príležitosti. Spojenie finančných partnerov s partnerom z realitného biznisu. Partneri ESETU dlhodobo prezentujú svoju víziu a svoj postoj investovať na Slovensku a nevyvážať svoj kapitál do zahraničia. Cez nehnuteľnosť, akou je Carlton komplex, veria, že pomôžu k rozvoju centra hlavného mesta, k ďalšiemu zviditeľneniu Slovenska  vo svete a k využitiu synergii so svojou globálnou prezentáciou.

S akou návratnosťou počítate? Mohli by ste vysvetliť biznis model, ktorý ju má zabezpečiť?

V každom prípade si treba uvedomiť, že naši finanční partneri nemusia  vždy pozerať na krátkodobú návratnosť, ktorá je v priestore a čase len istou premennou. Navyše, v realitách sú dôležité tri veci : location, location, location. Nájdite mi lepšiu budovu, či už polohou, historicky, alebo fasádou, akou je Carlton. Dokonca v stredoeurópskom regióne by sme pekne dlho hľadali, aby sme našli bonitou porovnateľný objekt. Tu nezohráva rolu iba návratnosť, ktorá je porovnateľná s investíciami v susedných krajinách, ale aj hodnota nehnuteľnosti a jej rast. Je tu taktiež obrovský potenciál prepojiť možnosti hotela s kultúrnymi a spoločenskými udalosťami mesta a jej obyvateľov v rámci tzv.  "Social responsibility" partnerov tak príkladnej firmy, akou Eset bezpochyby je. 

Čítajte viac: Hotelový komplex Carlton zmenil majiteľov

 

 

Zdroj foto: Carlton, tasr.sk

 

Pridaj svoju nehnuteľnosť
Chcem predať Chcem kúpiť
Naposledy zobrazené nehnuteľnosti
Zatiaľ ste neprezerali žiadnu nehnuteľnosť