SK EN DE
icon icon icon icon icon icon
227

Fotky majú v realitách veľkú cenu

Fotky majú v realitách veľkú cenu

V súčasnej dobe prebieha prvý kontakt s nehnuteľnosťou takmer vždy cez internet. Človek, ktorý sa rozhodne kupovať byt, si v prvom rade zapne internetový prehliadač a prejde ponuku realitných portálov, web stránok realitných kancelárií a nakoniec zoberie tlačovinu s inzerciou nehnuteľností. To, čo naňho urobí prvý dojem, sú práve fotky danej reality. Ak sa nad tým zamyslíme, dalo by sa povedať, že prvých pár sekúnd je rozhodujúcich, a to, ako sa nehnuteľnosť zapíše v očiach klienta, je veľmi ťažké zmeniť.

Keď sa na to pozrieme zo strany predávajúceho, je tento proces veľmi podobný. Ak sa predávajúci rozhodne, že chce svoju nehnuteľnosť ponúknuť na trhu, jeho prvá cesta vedie na internet, kde túto ponuku zverejní. Potom sa začne kolotoč telefonátov z realitných kancelárií. Keď je predávajúci rozumný, svoju nehnuteľnosť zverí do rúk jednej kancelárie, no tento krok neznamená zveriť ju prvej, čo zavolá. Znamená to vypočuť si ponuky jednotlivých kancelárií, prípadne si urobiť prieskum a následne si z toho vybrať jednu, ktorá spĺňa predstavy klienta.

Bohužiaľ, vo väčšine prípadov predávajúci svoju nehnuteľnosť dajú aj desiatim realitným kanceláriám riadiac sa heslom – čím viac, tým lepšie ! Samozrejme, že aj všetkým desiatim realitným kanceláriám pošlú tie isté fotky. No našťastie je aj veľa realitných maklérov, ktorí si nehnuteľnosť prídu nafotiť sami. Predávajúci a makléri nie sú profesionálnymi fotografmi a ani sa to od nich neočakáva, no aj fotky s klasickým digitálnym fotoaparátom sa dajú spraviť lepšie. Stačí si na to vyhradiť chvíľu času a trpezlivosti.

Pri fotení treba dbať nielen na kompozíciu fotografie, ale sa aj zamyslieť, čo chcem fotkou povedať, na čo chcem upriamiť pozornosť. Mnohokrát sa mi stáva, že pri prezeraní realitných fotografií sa zamýšľam, či majitelia predávajú skriňu alebo gauč, namiesto bytu alebo domu. Ak človek predáva byt, v ktorom strávil veľa času, pozná ho dokonale a akákoľvek fotka sa mu zdá dostačujúca, pretože si hneď vie prestaviť danú miestnosť, je. Lenže keď si takéto fotografie prezerá kupujúci, nemá ani poňatie o tom, aká je daná izba veľká či svetlá a podobne. Môže si len predstavovať.

Stretávam sa aj s názormi, že fotky nie sú dôležité, pretože človek aj tak príde na obhliadku a tam získa presnú predstavu. Áno, súhlasím, ale ako dospeje k názoru, aby vôbec na obhliadku chcel prísť? To je už druhá strana mince. pastedGraphic.png Ak niečo chcem vidieť naživo, v prvom rade sa mi to musí páčiť alebo ma to musí zaujať aj na fotkách. Obhliadka je ten ďalší krok.

Predstavte si, že sa zoznamujete cez internet. Väčšinou sa človek chce zoznámiť s niekým, kto sa mu na fotke páči. Prvý dojem je kľúčový. Alebo ak nakupujete cez internet! Fotky sú veľmi významným faktorom, ktorý ovplyvní vaše rozhodnutie k nákupu.

Prečítajte si zopár tipov ako urobiť vaše fotky lepšie a zaujímavejšie pre kupujúcich.

1. Čo chcem na fotke ukázať?

Zamyslite sa, čo chcete, aby fotka ukazovala. Pozrite sa na miestnosť, ktorú idete fotiť a predtým ako začnete, skúste premiestniť predmety a kusy nábytku čo najatraktívnejšie pre oko. Často preskupenie nábytku spôsobí opticky väčší a krajší priestor.

2. Zvoľte správnu perspektívu

Pri fotení interiéru skúšajte zábery z rôznych rohov miestnosti. Urobte zopár krokov späť a snažte sa na fotografii zachytiť čo najväčší priestor. Vyberte ten najlepší uhol, odkiaľ vidíte na celú miestnosť a pokúste sa tento priestor čo najlepšie zachytiť . Dôležité je, aby fotka miestnosti bola vyfotená pokiaľ možno čo z najväčšej vzdialenosti, aby toho na zábere bolo čo najviac vidieť.

Záber fotky interiéru z blízka v porovnaní s fotkou z diaľky
Záber fotky interiéru z blízka v porovnaní s fotkou z diaľky

3. Čistota je dôležitá

Foťte priestor, ktorý je upravený. Odstráňte všetko, čo na fotke nechcete mať. Kuchyňu bez hrncov a riadov na pracovnej doske a v drese, izbu s upraveným posteľným prestieraním, kúpeľňu bez množstva kozmetiky (nechcete predsa kupujúceho rozrušovať detailami prípravkov, ale chcete upriamiť pozornosť na samotnú miestnosť) a nemajte vždy pocit, že fotiť toaletu je nevyhnutnosť. Je predsa samozrejmé, že sa v byte či dome nachádza.

Fotky kuchyne s rušivými predmetmi a bez nich
Fotky kuchyne s rušivými predmetmi a bez nich

4. Svetlo je nevyhnutnosť

Správne načasovanie fotenia je jedným z kľúčových prvkov pri snahe spraviť dobrú fotku. Naplánujte si fotenie na deň, najlepšie ak bude jasné svetlo a pekné počasie. Pred fotením rozsvieťte všetky svetlá, aby sa priestor ešte presvetlil. Svetlo na zábere dokáže zázraky. Ideálne je fotiť ráno (ak už je svetlo) alebo v skoré popoludnie. Mäkké svetlo je to, čo potrebujeme.

5. Záber bez skreslenia

Snažte sa odfotiť záber tak, ako snímaný objekt vidíte voľným okom. Ak sa pozeráte cez objektív alebo displej fotoaparátu, riaďte sa vodiacimi linkami ako na obrázku nižšie. Všetko musí byť vodorovné. Pozrite sa na príklad nižšie.

Ta istá miestnosť môže pôsobiť úplne, inak ak sa vyfotí správne

Obývačka so zlou perspektívou
Obývačka so zlou perspektívou

Obývačka s dobrou perspektívou
Obývačka s dobrou perspektívou

Steny, podlaha a predmety musia byť na fotke vodorovné
Steny, podlaha a predmety musia byť na fotke vodorovné

6. Fotky musia byť ostré

Vyhnite sa neostrým fotkám. Nie je nič horšie ako rozmazaná a roztrasená fotka. Zapnite si stabilizátor proti otrasom, vyčistite objektív, foto poriadne zaostrite pred stlačením spúšte. Chce to čas a trpezlivosť.

7. Čím viac záberov, tým lepšie

Pri fotení bytu je to ako pri fotení modelky. Nestačí spraviť desať záberov, urobte ich čo najviac, aby bolo z čoho vyberať. Prezerajte si ich a selektuje, aby sa vám nestalo, že budete ľutovať, čo všetko ste ešte mohli odfotiť.

Ak dodržíte týchto pár rád uvidíte, že aj vaše fotky budú krajšie a na nehnuteľnosť budete mať väčšiu odozvu, čo v konečnom dôsledku môže prispieť k jej rýchlejšiemu predaju.

Niečo o profesionálnom fotografovaní

Keď patríte k ľuďom, čo chcú viac ako len dobré fotky, ale nechce sa vám strácať čas a energiu pri snahe odfotiť si byt tak, ako ste to videli v tom luxusnom magazíne, máme pre vás riešenie. Keďže my sa snažíme veci robiť čo najlepšie a stále hľadáme nové cesty v propagácií, môžeme vám pomôcť aj pri tejto časti predaja.

Ak sa rozhodnete spolupracovať exkluzívne s našou realitnou kanceláriou, nemusíte sa trápiť s fotografiami. Zabezpečíme Vám profesionálny prístup a navyše zadarmo. Náš profesionálny fotograf Vám nehnuteľnosť nielen precízne nafotí, ale aj natočí videoprezentáciu. Profesionálne fotografie vašej nehnuteľnosti pridajú hodnotu, omnoho vyššiu návštevnosť inzerátu a zaručia rýchlejší predaj.

Profesionálne fotografie sú niečo, čo doma asi ťažko zvládnete. V prvom rade potrebujete kvalitnú techniku a pre dosiahnutie nádherných fotografií tiež znalosť grafických programov. Profesionálne fotenie môže trvať od 1 hodiny až celý deň a postprodukcia fotografií (ich grafická úprava) zaberie niekedy až osem hodín (pri videoprezentácii aj viac). Nižšie si môže pozrieť ukážku profesionálnych fotografií nehnuteľností z našej ponuky. Pre akýkoľvek spôsob sa rozhodnete, určite to bude správny krok, ktorý vám pri predaji len pomôže.

Zopár ukážok profesionálnych fotografií od nás:

Fotky z našej produkcie

Fotky z našej produkcie

Fotky z našej produkcie

Fotky z našej produkcie

Fotky z našej produkcie

Fotky z našej produkcie

Fotky z našej produkcie

Fotky z našej produkcie

Pridaj svoju nehnuteľnosť
Chcem predať Chcem kúpiť
Naposledy zobrazené nehnuteľnosti
Zatiaľ ste neprezerali žiadnu nehnuteľnosť