SK EN DE
icon icon icon icon icon icon
217

Chcete si prenajať nehnuteľnosť? Na toto si dajte pozor!

Nájsť ten pravý byt na prenájom, ktorý spĺňa vaše kritériá, nie je ani zďaleka všetko. Dajte si pozor, nech vaše nadšenie zbytočne neurýchli celý proces a vy zabudnete na dôležité „maličkosti“, ktoré by vám neskôr mohli narobiť vrásky na tvári.

Takže... na čo nezabudnúť?
 

Cena za prenájom

Dajte si pozor, ako si dohodnete mesačný prenájom. Je dôležité, aby tam boli zahrnuté i energie, alebo aby bolo presne dohodnuté, v akej sume ich budete platiť a čo v prípade nedoplatku. Mnohí majitelia sa snažia nalákať na nízky mesačný nájom, napokon však vysvitne, že je to práve cena bez energií.
 

Stačí mi ústna zmluva?

Hoci podľa Občianskeho zákonníka nie je uzatvorenie nájomnej zmluvy v písomnej podobe povinné a podmienky prenájmu je možné dohodnúť aj ústne, trvajte na písomnej dohode. Predsa len, čo je na papieri, to sa počíta.
 

Výmera bytu

Nebuďte prekvapení, ak vás v inzeráte osloví štedrá výmera 65 m2, ale akonáhle prídete na byt, ten sa vám zdá nejaký menší. Podstatne menší. V tom si majiteľ spomenie, že vlastne do výmery zahrnul i balkón o rozlohe 10 m2. V takom prípade je pravdaže už iba na vás, ako tento fakt prijmete. Či sa vám byt aj tak páči, alebo budete hľadať ďalej.
 

Je majiteľ naozaj majiteľom?

Rovnako, ako vy predkladáte občiansky preukaz majiteľovi/prenajímateľovi nehnuteľnosti, aj vy si vyžiadajte list vlastníctva (je možné skontrolovať si to aj elektronicky na stránke katastrálneho portálu/ a rovnako jeho občiansky preukaz na kontrolu, či sa skutočne jedná o danú osobu. Určite nechcete po pár dňoch zistiť, že ste podpísali zmluvu a zaplatili osobe, ktorá nie je vlastníkom bytu.
 

Poistenie je istota

Preverte si, či je byt poistený a ak nie je, vopred sa dohodnite s majiteľom, ako bude toto zabezpečené. Či byt poistí on alebo vy, v každom prípade na tom trvajte. Stať sa môže čokoľvek a lepšie, keď to uhradí poisťovňa, akoby to majiteľ žiadal od vás.
 

Kto opraví pokazené?

Vopred si dohodnite, čo v prípade, že sa v byte pokazí niečo, čo je vo vlastníctve prenajímateľa. Napr. “odíde“ práčka, praskne potrubie, vytopí vás sused... kto to bude riešiť a finančne znášať. Za svoje spotrebiče ste pravdaže zodpovedný vy.
 

Toto sú len základné „náležitosti“, na ktoré si treba dať pozor. Ak chcete naozaj spokojne spávať, obráťte sa na realitnú kanceláriu. Ak ste už aj našli byt, vie vám aspoň vypracovať kvalitnú nájomnú zmluvu a upozorní vás, na čo si treba dať pozor.

Pridaj svoju nehnuteľnosť
Chcem predať Chcem kúpiť
Naposledy zobrazené nehnuteľnosti
Zatiaľ ste neprezerali žiadnu nehnuteľnosť