SK EN DE
icon icon icon icon icon icon
217

Bratislava sa dočkala nového Starého mosta. Zatiaľ však len pre peších a cyklistov.

Obyvatelia a návštevníci slovenskej metropoly sa konečne dočkali. Nový Starý most slávnostne otvorili a uviedli do prevádzky. Pre koho je určený?

Dva a pol roka trvajúce práce na Starom moste sa dočkali finále. Teda aspoň čiastočného. Nový Starý most už naplno využívajú chodci, bežci a cyklisti, prechod z petržalského nábrežia do centra mesta je opäť o čosi jednoduchší.

V tejto etape otvorenia je most prístupný pre peších a cyklistov, od júla by sa po ňom mali premávať aj električky.

 

Rozšírenie plavebnej dráhy

Most meria 465 metrov a váži okolo 10-tisíc ton. Nachádza sa na ňom električková trať, chodníky pre peších chodcov, chodníky pre cyklistov, štyri vyhliadkové balkóny s lavičkami.

Plusom nového mosta je rozšírenie plavebnej dráhy, popod most môžu preplávať aj širšie plavidlá. To sa dosiahlo zbúraním starého a výstavbou nového piliera.

 

Trochu z histórie

Most Františka Jozefa, Štefánikov most, Most Červenej armády, Starý most... Nový Starý most má za sebou bohatú históriu i rôzne pomenovania. Ide o najstarší most v slovenskej metropole spájajúci dva brehy cez Dunaj. Počas svojej existencie sa jeho dizajn menil minimálne, využitie však bolo vždy iné.

Krátka existencia mosta siaha až do 15. storočia, následne sa nového dočkali až v roku 1825. Išlo o pontónový most, ktorý vydržal 66 rokov.

V rokoch 1889 – 1890 postavili nový most, most Františka Jozefa. Jeho využitie bolo efektívne a maximálne, slúžil ako pre chodcov, tak i pre cestnú a železničnú dopravu. Koncom druhej svetovej vojny ho zničili nemecké vojská.

 

Postavili ho za šesť mesiacov

V roku 1946 prebehla mega rýchla stavba nového mosta, sovietskym vojakom a nemeckým zajatcom trvalo iba šesť mesiacov a nový most bol na svete. Mysleli, že si vydrží maximálne 15 rokov. Počítali zle, vydržal až do roku 2013!

Za toto obdobie most postupne rekonštruovali, ukončili prejazd električkovej dopravy a odstránili koľaje, zastavili i železničnú dopravu.

Od 15. mája 2010 ho uzavreli úplne. V rokoch 2011 až 2013 bol opätovne prístupný pre chodcov a cyklistov, naposledy po ňom prešli 1. decembra 2013.

 

Bratislavská Lýra je späť, ARTHUR je pri tom!

Lýra v Bratislave znovu ožíva! Slovenská metropola sa pripravuje na koncert storočia, na ktorom zaznejú najslávnejšie hity Bratislavskej lýry. Na podujatí s názvom „Mám rozprávkový dom – LÝRA 50“ vystúpi špička slovenskej a českej populárnej hudby.

Čítaje viac: Slovenská metropola sa pripravuje na koncert storočia

 

zdroj fotiek: arthur, starymost.estranky.sk, imhd.sk, Peter Páceček, Martin Entner

Pridaj svoju nehnuteľnosť
Chcem predať Chcem kúpiť
Naposledy zobrazené nehnuteľnosti
Zatiaľ ste neprezerali žiadnu nehnuteľnosť