SK EN DE
icon icon icon icon icon icon
214

Ak chcete vidieť najkrajšiu knižnicu na svete, nemusíte cestovať ďaleko. A stojí to za to!

O českej Národnej knižnici sa hovorí, že je tou najkrajšou na svete. Funguje od roku 1722 a rýchlo sa dostala do rebríčka TOP knižníc na svete. Uchváti vás nielen bohatou zbierkou kníh, ale i krásnou barokovou architektúrou a stropmi, na ktoré sa neviete vynadívať.

Pražské Klementinum, kde sa Národná knižnica nachádza, má za sebou bohatú históriu. Komplex vystavali v rokoch 1653 – 1726. Obsahoval učebne a sály, ako knižničná sála, letný refektár, matematická sála, hudobná sála, tlačiareň (jedna z významných a najväčších svojej doby), hospodárske budovy, priestory pre ubytovanie, kostoly.

V roku 1751 tu bolo otvorené múzeum matematiky, ktorého prvým riaditeľom bol matematik a fyzik Joseph Stepling. V roku 1777 Mária Terézia prehlásila Klementínum za verejnú univerzitnú knižnicu.

V priebehu nasledujúcich rokov sa komplex Klementinum neustále rozvíjal a zmenou panovníkov sa menilo aj jeho pomenovanie, rovnako i pomenovanie knižnice. Tá sa od roku 1990 volá Národná knižnica.

My sme ju videli i naživo a je teda skutočne nádherná. Fotografie hovoria za všetko.

 

Londýn, New York, Tokio. Pozrite sa, ako sa menili svetové metropoly v priebehu rokov

Ak cestujete po svete a navštevujete pulzujúce svetové metropoly, isto ste sa príliš nezamysleli nad tým, ako tie mestá vyzerali pár rokov dozadu. My vám niektoré z nich ukážeme.

Čítajte viac: Pozrite sa, ako menili svetové metropoly v priebehu rokov

 

Zdroj foto: borepanda.com, wikipedia.org, en.nkp.cz

 

Pridaj svoju nehnuteľnosť
Chcem predať Chcem kúpiť
Naposledy zobrazené nehnuteľnosti
Zatiaľ ste neprezerali žiadnu nehnuteľnosť