SK EN DE
icon icon icon icon icon icon
213

Myslíte si, že nepotrebujete pomoc pri kúpe nehnuteľnosti? Agent kupujúceho vám ušetrí čas i peniaze!

Realitný maklér je pojem, ktorý pozná už takmer každý. Pre väčšinu ľudí je to osoba, ktorá sprostredkúva predaj či prenájom bytu a zabezpečuje, aby mal obchod šťastný koniec. Už ste však počuli o agentovi kupujúceho, resp. realitnom maklérovi kupujúceho? Ak zvažujete kúpu nehnuteľnosti, určite čítajte ďalej.

Vo svete je agent kupujúceho v realitnom biznise už štandardom. Predávajúci má svojho makléra, ktorý zastupuje jeho záujmy a kupujúci svojho agenta, ktorý zase pracuje pre neho. 

Na Slovensku je táto “služba” iba v zárodku, a preto si možno mnohí kupujúci myslia, že mať takéhoto agenta je zbytočné. Ale veľmi sa mýlia. A my vám povieme, prečo.

Vytvorte zohraný tím

Kúpa nehnuteľnosti nie je vôbec taká jednoduchá, ako si možno mnohí myslia. Je to v prvom rade obrovská finančná investícia a takýto obchod robíme raz, dva, trikrát za život. Určite to nie je ako bežný nákup potravín, či kúpa novej chladničky. Mnohí si na kúpu nehnuteľnosti šetria veľa rokov, vybavia hypotekárny úver alebo sa zadĺžia iným spôsobom. Preto sa treba pri kúpe správne rozhodnúť a zvoliť najlepšiu možnú alternatívu.

A práve tu je vám veľmi nápomocný agent kupujúceho, teda agent na strane dopytu. Je to osoba, ktorá proces vyhľadávania a kúpy nehnuteľnosti absolvuje spolu s vami. Na tých pár týždňov či mesiacov sa z vás stane zohraný tím a spoločne nájdete ten najlepší byt.

Agent kupujúceho vám hľadanie a kúpu bytu maximálne uľahčí.

Služby agenta kupujúceho:

- vyhľadáva vhodné ponuky podľa vami zadaných kritérií,

- preveruje aktuálnosť ponúk a reálny stav nehnuteľnosti,

- preverí všetky potrebné informácie týkajúce sa nehnuteľnosti,

- spolu s vami absolvuje obhliadky, upozorní vás na prípadné nedostatky,

- absolvuje obhliadky aj vo vašej neprítomnosti, zdokumentuje byt a podá vám správu o byte,

- dohaduje cenové podmienky a vyjednáva nižšiu cenu,

- zabezpečuje dohľad nad obchodom, poskytuje poradenstvo a právny servis, dotiahne kúpu bytu až do úspešného konca.

Jednoducho si musíte sadnúť

Pri výbere toho správneho agenta treba prihliadať na viaceré faktory. V prvom rade sú to hlavne odporúčania a preferencie, v druhom rade i vzájomný súlad. Sto ľudí, sto chutí.

Ak si s vašim agentom sadnete aj ľudsky bez zbytočných falošných úsmevov a vytvoríte si medzi sebou dobrý vzťah, je to veľké plus pre obe strany. Vzájomné sympatie sú veľmi dôležité, pretože po istú dobu budete v pravidelnom kontakte. A nemusí to byť práve krátke časové obdobie. Zároveň je dôležitá i vzájomná dôvera.

Výška odmeny a kto ju platí

Za služby agenta kupujúceho sa pravdaže platí. Keďže táto osoba v podstate pracuje pre vás, pre vaše záujmy,  je teda platený kupujúcim. Výšku odmeny a jej podmienky si dohodnite a spíšte vopred.

Zväčša sa strany dohodnú tak, že agentovi prináleží vopred dohodnutá odmena po úspešnej kúpe nehnuteľnosti. Zároveň sa však zvyknú dohodnúť i na menších odmenách za každý mesiac práce.

V praxi to znamená, že ak maklér splnil podmienky spolupráce, ale klient si za daný mesiac nevybral žiadnu nehnuteľnosť, vyplatí maklérovi menšiu odmenu za jeho prácu. A tak to funguje až dovtedy, kým nepríde ku kúpe nehnuteľnosti alebo vypovedaniu zmluvy z jednej zo strán.

Ak už prebehne kúpa a odovzdanie nehnuteľnosti, agentovi prináleží vopred dohodnutá odmena za úspešný obchod.

Bonus z vyjednanej zľavy

Strany sa zvyknú dohodnúť i na percentuálnej odmene zo zľavy, ktorú agent vyrokuje z ceny bytu. Ale uveďme si to na príklade. Nehnuteľnosť, o ktorú máte záujem, sa ponúka za 135.000 eur. Váš agent využije svoje obchodné a vyjednávacie skúsenosti a znalosti o cenách v okolí a vyrokuje zľavu 10.000 eur. Zo zľavy mu teda prináleží dohodnuté percento ako bonus.

Tento spôsob bonusovej odmeny je vlastne výhodou pre obe strany. Je to motivácia pre agenta kupujúceho, aby zarobil viac peňazí i  výhoda pre kupujúceho, ktorého poteší každá zľava.

Všetky tieto podmienky sú však individuálne a záleží iba na agentovi kupujúceho a jeho klientovi, ako sa na nich dohodnú.

Ak sa chcete bližšie oboznámiť o výhodách agenta kupujúceho, neváhajte nás kontaktovať. Aj v našom tíme sú profesionáli, ktorí vám touto cestou uľahčia kúpu nehnuteľnosti.

Zelený mrakodrap v betónovej džungli

Pozrite sa, čo už čoskoro "vyrastie" uprostred betónovej džungle v New Yorku. Výstavba sa začne už o pár týždňov, projekt je spojením luxusu a zelenej architektúry. Ako by sa niečo také páčilo vám?

Čítajte viac: Manhattan oživí luxusný zelený mrakodrap

zdroj fotky: arcoreal.bg/услуги

Pridaj svoju nehnuteľnosť
Chcem predať Chcem kúpiť
Naposledy zobrazené nehnuteľnosti
Zatiaľ ste neprezerali žiadnu nehnuteľnosť